Antybiotykiem z wyboru jest gryzeofulwina

Wrażliwość na leki. Antybiotykiem z wyboru jest gryzeofulwina. Została ona izolowana w 1939 roku przez Oxforda i współpracowników z kro- pidlaka Pénicillium griseojulvum (Janczewski) i od 1958 roku stosowana jest u ludzi doustnie z dobrym wynikiem. Kuracja tym antybiotykiem musi trwać 4 tygodnie i jest bardzo kosztowna. Nie zauważono dotąd objawów ubocznych.

Podstawowe cechy epidemiczne. Dermatofity obejmują rodzaje, które przenoszą się od zwierząt na ludzi oraz takie, które zakażają tylko człowieka. Dzieci zakażają się zazwyczaj od psów i kotów, a dorośli chorują na skutek kontaktu z dziećmi, z zakażonymi włosami lub zakażoną skórą. Grzybice stopy szerzą się na skutek korzystania ze wspólnych łazienek. Opanowanie zakażenia jest prawie niemożliwe. W pewnych ośrodkach przebiega ono epidemicznie. Znane są np. zakażenia w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Schorzenie jest tym niebezpieczniejsze epidemiologicznie, że często nie daje żadnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *