Badania na zwierzętach

po 1-2 tygodniach. Ogląda się wówczas ich morfologię, wykonując preparat wilgotny, nie barwiony. Pomocniczą metodą przy ustalaniu właściwości morfologicznych grzyba są mikrohodowle między dwoma szkiełkami. Na jałowym szkiełku podstawowym umieszcza się kroplę pożywki Sabourauda, do której dodaje się cząstkę hodowli i nakrywa jałowym szkiełkiem nakrywkowym. Brzegi zalewa się parafiną. Jeszcze wygodniej jest założyć taką hodowlę na szkiełku z wgłębieniem. Szkiełko można ułożyć w wilgotnej komorze. Można również szkiełko podstawowe pokryć cienką warstwą pożywki i hodować w komorze wilgotnej. Materiał zostaje posiany tylko w jednym punkcie. Hodowla ma tę zaletę, że po pojawieniu się kolonii można je oglądać bezpośrednio pod mikroskopem i obserwować nie uszkodzone struktury.

-3. Badania na zwierzętach. Do badań biologicznych nadają się świnki morskie. Szczepi się je w wygolony grzbiet przez potarcie ostrym, ściernym papierem zanurzonym w zawiesinie grzyba. W miejscu szczepienia powstaje mała łysina (włosy wygolone dookoła odrastają).

-4. Odczyn alergiczny. Odczyn alergiczny z trychofityną wykonuje się wstrzykując śródskórnie po 0,1 ml 2-3 rozcieńczeń i odczytuje się go po 15 minutach (często występuje odczyn natychmiastowy), a następnie po 24-48 godzinach. Niektóre reakcje występują dopiero po 1-2 tygodniach. Na drugiej ręce zawsze powinno się wykonać odczyn kontrolny z płynem fizjologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *