Choroba ogranicza się do krajów tropikalnych i subtropikalnych

Diagnostyka. Diagnostycznie wykonuje się preparaty z krwi. Barwi się grubą kroplę krwi lub robi się rozmaz, utrwala przez 3 minuty alkoholem metylowym i po wy-suszeniu barwi się metodą Giemsy. Ogląda się pod im- mersyjnym obiektywem. Preparat wykazuje przewagę monocytów, poikilocytozę i anizocytozę. W ostatnich latach do wykazania przeciwciał stosuje się również im- munof luorescencj ę.

Epidemiologia. Choroba ogranicza się do krajów tropikalnych i subtropikalnych czasem występuje w Polsce. Rozprzestrzenianiu choroby zapobiega się przez niszczenie miejsc wylęgu komarów. Do ich zwalczania stosuje się DDT i preparaty z grupy HCH. Plasmodium malariae wywołuje czwartaczkę (malaria quartana), Plasmodium jalciparum – zimnicę podzwrotnikową (malaria tropica), Plasmodium ovale – zimnicę przypominającą trzeciaczkę. Choroby te nie występują w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *