Cienkie rozmazy badanych narządów

Do podstawowych sposobów wykazywania obecności riketsji w jądrze, cytoplazmie lub poza komórką służy barwienie metodą Romanowskiego- -Giemsy.

Cienkie rozmazy badanych narządów (lub komórek z innych materiałów) utrwala się metanolem lub etanolem, albo mieszaniną etanolu i eteru przez 20-30 minut.

Zdrodowski poleca utrwalanie preparatów w utrwalaczu Bouina (nasycony wodny roztwór kwasu pikrynowego – 75 ml, formalina ch. cz. – 25 ml, lodowaty kwas octowy – 5 ml) przez 30 minut. Następnie preparat przemywa się przez 2-3 godziny w wodzie destylowanej. Wodę należy zmienić co najmniej trzy razy. Ten sposób utrwalania pozwala, po zabarwieniu, na dokładną obserwację mikrostruktury riketsji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *