Dla większości serotypów głównym rezerwuarem są liczne dzikie zwierzęta

Podstawowe cechy epidemiczne. Leptospirozy są antropozoonozami wy-stępującymi na całym świecie. Najczęściej są chorobami zawodowymi rolników, osób zajmujących się zwierzętami domowymi (hodowcy, weterynarze, rzeźnicy) oraz mających kontakt z gryzoniami (górnicy, pracownicy kanalizacji).

Dla większości serotypów głównym rezerwuarem są liczne dzikie zwierzęta, przede wszystkim gryzonie, a rezerwuarem dodatkowym zwierzęta domowe. Wyjątkiem są L. canicola, której głównym rezerwuarem jest pies i L. pomona – Świnia.

Obecnie przyjmuje się, że 1 gatunek zwierzęcia może być zakażany przez różne serotypy leptospir i że 1 serotyp może zakażać wiele gatunków zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *