Grupa gorączek plamistych.

Grupa gorączek plamistych. Grupa ta dzieli się na dwie podgrupy: riketsjozy „Starego Świata” i riketsjozy „Nowego Świata”. Do podgrupy pierwszej zalicza się: gorączkę guzkową, śródziemnomorską (R. conorii), gorączkę kleszczową płd. Afryki (R. conorii var. pijperii), ospę riketsjową {R. akari), australijską gorączkę kleszczową (R. australis), kleszczowy dur plamisty płn. Azji (R. sibiricii).

Do podgrupy drugiej zalicza się: plamistą gorączkę Gór Skalistych (R. rickettsii), brazylijski dur plamisty (R. rickettsii var. brasiliensis).

Dla tej grupy riketsjoz charakterystyczne jest rozmnażanie się zarazków w jądrze komórki gospodarza oraz dodatni odczyn Weila-Feliksa z pałeczkami Proteus OX10 i OX2. R. akari nie wykazuje podobieństwa antygenowego z pałeczkami Proteus. Odczyny aglutynacyjne są ujemne. Przenosicielami tej grupy riketsjoz w zasadzie są kleszcze (roztocza przenoszą tylko R. akari). Riketsje tej grupy u samców świnek morskich powodują obrzęk moszny o silnym stopniu nasilenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *