Inne maczugowce

Corynebacterium ulcerans. W obrazie mikroskopowym i w hodowli na pożywce Clauberga pałeczka przypomina C. diphteriae t. gravis. Można sądzić, że jest to genotypowa odmiana tego typu maczugowców błonicy. U ludzi może powodować zapalenie migdałków i nieżyty górnych dróg oddechowych. Wytwarza słabą toksynę, która jest neutralizowana przez antytoksynę błoniczą. Jest wrażliwa na działanie niektórych fagów litycznych Corynebacterium diphteriae. W odróżnieniu od maczugowców błonicy Corynebacterium ulcerans rozkłada mocznik i rozpuszcza żelatynę.

Corynebacterium pyogenes. Pałeczka wybitnie polimorficzna, często kokoidalna. Barwi się nieregularnie, lecz na ogół nie zawiera ziaren me- tachromatycznych. Na pożywkach zwykłych nie rośnie, a na agarze z krwią tworzy drobne kolonie z wyraźną hemolizą typu beta. Charakterystyczny wzrost wykazuje na agarze z surowicą, na którym kolonie wciskają się w podłoże, co jest wynikiem właściwości proteolitycznych tego maczugowca. C. pyogenes powoduje u ludzi procesy ropne na skórze i błonach śluzowych: zapalenie migdałków, zatok obocznych nosa, pochwy, a także zapalenie szpiku kostnego i opon mózgowych. Wytwarza słabą toksynę, działającą letalnie w stosunku do królika u świnki morskiej w miejscu podskórnego wstrzyknięcia hodowli bulionowej występuje obrzęk. C. pyogenes jest wrażliwy na penicylinę i antybiotyki o szerokim spektrum działania.

Corynebacterium pseudodiphteriticum (hofmanni). Maczugowiec ten różni się morfologicznie od maczugowców błonicy brakiem ziaren wolutyny i zdecydowaną barwliwością Gram-dodatnią. Na pożywkach z tellurynem potasu tworzy kolonie podobne do C. diphteriae t. mitis. Rozkłada mocznik, nie fermentuje cukrów. Występuje wśród flory fizjologicznej górnych dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *