Modyfikacja Zdrodowskiego

Cienki, podsuszony rozmaz na szkiełku podstawowym utrwala się nad płomieniem. Po ostudzeniu przez bibułę filtracyjną nalewa się roztwór fuksyny na 4 minuty. Następnie preparat szybko różnicuje się w roztworze kwasu cytrynowego, tj. tylko do odbarwienia elementów komórek gospodarza. Preparat przemywa się w wodzie destylowanej i podbarwia błękitem metylenowym przez 10 s. Błękit spłukuje się wodą, preparat suszy się i ogląda w mikroskopie.

Modyfikacja Zdrodowskiego polega na stosowaniu fuksyny karbolowej zamiast roztworu fuksyny zasadowej. Komórki riketsji barwią się na kolor czerwony, a elementy komórek gospodarza mają różne odcienie koloru niebieskiego.

-3. Odczyn Neilla i Moosera. Jest to odczyn biologiczny. Polega on na tym, że badanym materiałem lub wyhodowanymi riketsjami zakaża się dootrzewnowo świnki morskie -• samce. Zależnie od gatunku riketsji u świnki pojawia się gorączka i charakterystyczny obrzęk worka mosznowego. Na przykład R. prowazekii nie wywołuje, a R. typhi (mooserii) wywołuje obrzęk moszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *