O rozbudowanym metabolizmie świadczy

-5. Metabolizm. Riketsje posiadają własny metabolizm, składający się z dużej liczby ciągów przemian chemicznych. Na przykład stwierdza się u nich przemiany i metabolity charakterystyczne dla cyklu Krebsa.

O rozbudowanym metabolizmie świadczy i to, że antybiotyki blokują procesy fosforylacji i zatrzymują oddychanie komórek riketsji. Niektóre gatunki riketsji wydzielają hemolizyny rozpuszczające krwinki barana.

-6. Wrażliwość na czynniki środowiska zewnętrznego. Poza drganizmem gospodarza riketsje szybko-giną. Są bardzo wrażliwe na działanie szkodliwych czynników, takich jak hipotonia, np. wilgoć lub woda hipertonía, występująca na przykład na skutek wysuszania działanie normalnej lub podwyższonej temperatury, np. w 323 K (50°C) giną po 10 min, a w 350 K (80°C) po 1 minucie. Szkodliwie działają na nie dezynfekcyjne środki chemiczne, np. 1% chloramina zabija je w ciągu 5 min.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *