Po odpowiednim przygotowaniu materiału

Po odpowiednim przygotowaniu materiału (celem zabicia innych bakterii) można zakażać zarodki ptasie, niektóre linie hodowanych komórek oraz dospojówkowo małpy, a następnie po kilku dniach poszukuje się ciałek elementarnych i wtrętowych w komórkach (jak wyżej). Można stosować także metodę immunofluorescencyjną do wykrywania chlamydii. Należy we krwi poszukiwać przeciwciał metodą OWD lub metodą pośredniej immunofluorescencji.

Wrażliwość na leki. Bakterie te są wrażliwe na działanie antybiotyków 0 szerokim zakresie działania (patrz wyżej: charakterystyka rodziny). Liczne odmiany są wrażliwe na działanie sulfonamidów.

Podstawowe cechy epidemiczne. Rezerwuarem zarazka, a więc jego gospodarzem naturalnym jest człowiek chory lub nosiciel oraz niektóre gatunki myszy. Zarazki przenoszą się podczas bezpośrednich kontaktów przez przedmioty codziennego użytku, np. wspólne ręczniki. Stwierdza się znaczne rozpowszechnienie tego gatunku bakterii we wszystkich częściach świata. Zapobieganie. Stosuje się metody profilaktyki nieswoistej. Dotychczas nie opracowano odpowiednich szczepionek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *