Riketsja gorączki okopowej (Rochalimaea quintana)

Zarazek ten został wykryty przez Schmincke w 1917 r. Wywołuje u człowieka chorobę, zwaną gorączką pięciodniową, okopową albo wołyńską. Rezerwuarem zarazka i źródłem zakażenia jest człowiek. Rochalimaea quintana od Rickettsia prowazekii różni się następującymi cechami:

W organizmie ozdrowieńca zarazek przebywa dość długo. Wszy przenoszą zakażenie z człowieka na człowieka, ale same nie chorują, choć do końca życia są nosicielami zarazka. Zwierzęta doświadczalne są niewrażliwe na zakażenie. Zarazek można tizyskać tylko metodą Weigla (zakażenie i hodowla w jelitach wszy). Nie stwierdza się podobieństwa antygenowego z rodzajem Proteus oraz z innymi riketsjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *