Rodzaj Trichomonas

Pierwotniaki tego rodzaju należą do klasy Zoomastigophora (wiciow- ców). Kształt mają gruszkowaty i na przednim biegunie posiadają otwór gębowy (cytostoma). Przez całą długość ciała przebiega aksostyl, który często wystaje poza ciało pierwotniaka. Jądro jest położone w przedniej części ciała, najbardziej jednak charakterystyczną cechą są wici skierowane ku przodowi (4-5). Wychodzą one z ciałek bazalnych położonych w cytoplazmie. Rozmnażają się bezpłciowo przez podział podłużny.

Pasożytują u człowieka w pochwie, jamie ustnej i jelitach, nie znajduje się ich nigdy we krwi. Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) Pierwotniak ten został wykryty przez Donnę w 1836 r. Jest on w Polsce najczęściej występującym chorobotwórczym wiciowcem.

Morfologia. Trofozoit jest kształtu owalnego lub gruszkowatego, posiada długość do 30 [?m. Jądro jest umieszczone blisko bieguna przedniego, obok niego znajdują się również ciałka bazalne, z których wychodzi 5 wici. Jedna wić jest połączona z błoną falującą. Trichomonas porusza się charakterystycznym ruchem chwiejącym i obrotowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *