U dziewcząt przed okresem dojrzewania

U mężczyzn choroba zaczyna się ostrym zapaleniem przedniego odcinka cewki moczowej, które objawia się silnym pieczeniem w czasie oddawania moczu i wyciekiem wydzieliny ropnej, zwykle z dużą ilością gonokoków znajdujących się wewnątrz leukocytów wielojądrzastych. Najczęściej przy wczesnym rozpoznaniu i leczeniu proces chorobowy nie rozprzestrzenia się poza przednią część cewki i uzyskuje się szybkie wyleczenie. Przejście zakażenia do tylnej części cewki może być przyczyną poważnych powikłań takich, jak: zapalenie gruczołu krokowego, pęcherzyków i dróg nasiennych, najądrza, pęcherza moczowego i miedniczek nerkowych.

U kobiet zakażenie rzeżączką zaczyna się od cewki moczowej i szyjki macicy, czasem występuje zapalenie gruczołów przedsionkowego mniejszego (Skenea) i przedsionkowego większego (Bartholina). Proces chorobowy w cewce moczowej może być nieznaczny, przejściowy i ostatecznie umiejscawia się w szyjce macicy. W ostrym okresie pojawiają się ropne upławy. W niekorzystnych dla organizmu warunkach zakażenie rzeżączkowe może przenieść się na macicę, jajowody, a nawet na otrzewną. Czasem na skutek zajęcia narządów miednicy małej powstaje przewlekłe zapalenie przydatków. Początek zakażenia rzeżączkowego, jak i dalszy przebieg często u kobiet cechują się skąpymi objawami lub są bezobjawowe, co ma poważne następstwa ze względów klinicznych, epidemiologicznych i diagnostycznych. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może wystąpić zakażenie rzeżączkowe jamy ustnej i gardła.

U dziewcząt przed okresem dojrzewania gonokoki wywołują oprócz zapalenia cewki i szyjki macicy, zapalenie pochwy i sromu. Nabłonek walcowaty pokrywający śluzówkę pochwy i sromu, a także jej wydzielina o zasadowym odczynie sprzyjają zakażeniu. Często występuje również zapalenie odbytnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *