W moczu leptospiry

Diagnostyka. Ponieważ leptospirozy charakteryzują się polimorfizmem klinicznym, w celu rozpoznania tych schorzeń niezbędne są badania laboratoryjne. Diagnostyka laboratoryjna leptospiroz polega na:

a) wykazaniu leptospir w materiale pobranym od chorego (krew, mocz) b) wykryciu przeciwciał w surowicy. We krwi leptospiry są obecne w ciągu 5 pierwszych dni choroby, ale trudno je wykryć przez bezpośrednie badanie mikroskopowe, gdyż liczba ich jest stosunkowo mała. Krew posiewa się na podłoża płynne (pożywka Korthofa), które inkubuje się w termostacie około 2 miesięcy i co kilka dni przegląda się pod mikroskopem (ultramikroskop). Można też szczepić zwierzęta doświadczalne – młode świnki morskie lub chomiki – w celu izolacji szczepu z krwi lub nerek.

W moczu leptospiry pojawiają się na początku drugiego tygodnia choroby (10-20 dzień). Mocz człowieka ma odczyn kwaśny, dlatego należy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *