W schorzeniach miejscowych

Wrażliwość na leki. W schorzeniach miejscowych stosuje się bądź środki chemiczne (roztwór boraksu z gliceryną, fiolet goryczki), bądź antybiotyki (nystatyna). Nystatynę stosuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego. W kandydozach narządowych polienowe antybiotyki są na ogół mało skuteczne, ze względu na ich słabą rozpuszczalność w wodzie i znaczną toksyczność.

Najczęściej stosowanym preparatem jest amfoterycyna B, podawana doustnie lub dożylnie. Przy długotrwałym stosowaniu należy się liczyć z uszkodzeniem nerek, zaburzeniem gospodarki elektrolitowej i hemo- lizą krwi. W tej chwili są przeprowadzane badania nad pochodnymi antybiotyków polienowych, które są mniej toksyczne i łatwo rozpuszczalne w wodzie.

Podstawowe cechy epidemiczne. Candida albicans występuje we wszystkich częściach świata. Przebywa często jako komensal na błonach śluzowych jamy ustnej, przewodu pokarmowego i żeńskich narządów rodnych. Spotyka się go w glebie, kurzu i powietrzu, nawet kilkaset metrów nad ziemią. Trudno w tych warunkach mówić o przenoszeniu się zakażenia, skoro większość ludzi jest nosicielem tego grzyba, dlatego stwierdzenie jego obecności nie oznacza znalezienia czynnika etiologicznego. Szczególnie często występuje on w stanach charłactwa, obniżonej odporności, cukrzycy, przy braku witamin. Chętnie przebywa na zmace- rowanej skórze (choroba zawodowa). Utrzymuje się długo przy życiu w środowisku wilgotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *