Wzrost

z makr o organizmu do hodowli sztucznej. Wzrost można otrzymać na pożywkach wzbogaconych białkiem zwierzęcym lub ludzkim (krew, plazma, surowica, hemoglobina, wyciągi tkankowe). Gonokoki są tlenowcami lub względnymi beztlenowcami. Lepiej rozwijają się w obecności 5-10°/o C02 i przy odpowiedniej wilgotności. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 308-309 K (35-36°C). W temperaturze nieco wyższej niż 310 K (37°C) niektóre szczepy nie rozwijają się. Na podłożu płynnym rosną wolno, po 24 godzinach wzrost jest bardzo skąpy, po 2-3 dniach powstaje zmętnienie z lepkim osadem. Na podłożu stałym zwykle po 18-24-go- dzinnej inkubacji (niektóre szczepy po 2-3 dobach) tworzą cztery typy kolonii, które różnią się pod względem struktury i wielkości.

Z materiału od chorego izoluje się przede wszystkim kolonie typu 1 i 2 o średnicy od 1 do 3 mm, półprzezro-czyste, okrągłe, gładkie, lśniące, o równych brzegach. Kolonie typu 3 i 4, większe i bardziej płaskie, powstają podczas pasażowania kolonii typu 1 i 2. Właściwości chorobotwórcze mają kolonie typu 1 i 2, natomiast typy 3 i 4 nie powodują objawów chorobowych, co wykazały doświadczalne zakażania ochotników. Gono-koki rozmnażają się również w hodowli komórek, najlepiej rosną w komórkach ludzkich.

Pod względem biochemicznym gonokoki są mało aktywne, z cukrów rozkładają jedynie glukozę bez produkcji gazu. Wytwarzają katalazę i oksydazę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *