Zarazek jest wrażliwy na działanie czynników fizycznych

W warunkach doświadczalnych na zakażenie wrażliwe są chomiki syryjskie i szczury bawełniane. W 10-14 dni od zakażenia pojawia się od- oskrzelowe zapalenie płuc z wysiękiem zawierającym komórki jedno- jądrzaste.

Zarazek jest wrażliwy na działanie czynników fizycznych (wysychanie, światło słoneczne) oraz na działanie dezynfekcyjnych środków che- micznych.

Chorobotwórczość. U człowieka M. pneumoniae wywołuje pierwotne, atypowe zapalenie płuc. W badaniach anatomopatologicznych jest to zrazikowe zapalenie płuc, histopatologicznie spostrzega się śródmiąższowe zapalenie z niezbyt obfitym płynem wysiękowym w pęcherzykach płucnych. W wysięku znajdują się komórki jednojądrzaste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *